Hogyan működik a Bitcoin?

Bitcoin lánc

bitcoin lánc

Mi az a blokklánc? A blokklánc egy adatbázis. Abban különbözik a hagyományos adatbázisoktól, hogy az információk nem egy centralizált hálózaton, - azaz egy központi szerveren - hanem egy elosztott hálózaton vannak tárolva.

bitcoin lánc

A világ első blokklánca a Bitcoin blokklánca volt, ezért ezen keresztül szeretném bemutatni a technológiát a lehető legegyszerűbben, mindenki számára érthető módon. Hálózatok fajtái.

Az alapok új felhasználók számára

Kép forrása A centralizált hálózatot használókra pár példával szeretnék szolgálni. Ilyenek például a bankok, hivatalok, iskolák belső hálózatai. Ezeket az intézményeket, vállalatokat emberek irányítják, és amikor az adatainkat, pénzünket rájuk bízzuk, akkor gyakorlatilag bennük bízunk meg.

  • Bitcoin – Wikipédia
  • Csomópont jelentése: Blokkláncra csatlakoztatott számítógép, amely egy klienst használ tranzakció hitelesítési és közvetítési feladatokra.

Az bitcoin lánc hátrányuk, hogy mivel egy központi helyen őrzik az értékeinket, ki vannak téve különböző veszélyeknek, például hekker támadásoknak vagy természeti katasztrófáknak.

Túl nagy hatalmat is adunk a kezükbe, ami a bankok esetében a legnagyobb probléma forrása lehet, mert önös érdekből, nyereségvágyból, vagy - válság, csőd esetén - kényszerűségből, korlátozhatják pénzügyi szabadságunkat.

Egyoldalú szerződés módosítással megemelhetik a díjaikat, bitcoin lánc egy átutalást, esetleg befagyaszthatják számláinkat stb. A hagyományos valuták legnagyobb problémája, hogy bizalomra van szükség a működéséhez.

Meg kell bíznunk a központi bankban, hogy nem rontja le a valutánk értékét, de ez a bizalom a nemzeti valuták történelmében már sokszor megtört.

  1. Mára a technológia túlnőtt az eredeti felhasználási formán.
  2. Leírása[ szerkesztés ] A blokkok a kezdeti megvalósításokban csak adatot tároltak, de a modern megvalósítások például az Ethereum [1] már futtatható kódok tárolására is alkalmasak.

A bankokat bízzuk meg, hogy őrizzék meg a pénzünket, és elektronikusan átutalják, ehelyett hitelbuborékok hullámaiban kölcsönzik és csak egy töredékét tartják maguknál - olvashatjuk Satoshi Nakamoto, a Bitcoin megalkotójának es blogposztjában. A decentralizált hálózatokra a legjobb példa az internet maga.

Ez a kérdés gyakran zavart okoz, de álljon itt egy gyors magyarázat!

Amikor a laptopunkkal vagy az okostelefonunkkal egy internetszolgáltatóhoz kapcsolódunk, hogy azon keresztül egy nagyobb szolgáltatót érjünk el, egy decentralizált hálózatot használunk. A blokklánc esetében az információk az elosztott hálózatok csomópontjain működő számítógépekre vannak letöltve. Működését előre megírt, megváltoztathatatlan, korrumpálhatatlan, hamisíthatatlan szoftver biztosítja.

Milyen problémát old meg a blokklánc technológia?

Ha változás történik az adatbázisban, például végbemegy egy tranzakció, azt a hálózatban résztvevő összes számítógépen futó bitcoin lánc ellenőrzi, majd frissíti az adatbázisát. Aki a blokkláncra bízza a személyes bitcoin lánc és pénzét, arra voksol, hogy egy szoftver megbízhatóbb az embernél. Bitcoin lánc megbízhatóbb a szofter az embernél? Az utasszállító repülőgépeket hosszú évek óta szoftverek robotpilóták irányítják, a felszállástól kezdve a leszállásig, akár egész úton végig, miközben a pilótáknak csak ellenőrzéseket kell végezniük.

A szoftverek, fejlődésükkel egyre több területen leváltják az embert, ezzel egy biztonságosabb jövőt teremtve. A legújabb terület, ahol ezt a fejlődést láthatjuk, az önvezető személyautók, ahol előbb utóbb teljes mértékben ki lesz váltva az emberi tényező, ezzel kizárva például az ittas vezetés lehetőségét, ami talán a legnagyobb százalékban felelős - a nem ritkán halálos kimenetelű - balesetekért.

Ahhoz, hogy valami akkora hírverést csapjon időről időre, mint a Bitcoin és a blokkláncvalami olyan problémát kellett megoldaniuk, ami megváltoztatja az életünket. Egyébként csak egy mánia lenne az egész, ami már régen feledésbe merült volna.

Egyes szolgáltatók lehetővé teszik kereskedők számára bitcoin elfogadását olyan módon, hogy a kereskedő azonnal dollárban vagy egyéb szokásos devizában kapja meg a bevételt. Ezen kívül használható közérdekű felajánlásokra egyes szervezeteknél. Ellentétben az országok által kibocsátott fizetőeszközökkel, a bitcoinnak nincs központi kibocsátója, amely az árfolyamstabilitás vagy egyéb érdekek szerint intervenciót vagy egyéb akciót hajtana végre. A monetáris bővülés mértéke előre ismert és bárki számára követhető, az összes bitcoinok száma idővel 21 millióhoz tart, ra a teljes mennyiség fele, re háromnegyede állt rendelkezésre.

A blokklánc az interneten született, és ott is működik. Korábban, ha például egy képet küldtünk egy ismerősünknek az interneten, e-mailben, vagy valamilyen üzenetküldő alkalmazásban, nem az eredetit tudtuk átküldeni, hanem annak egy másolatát. Nálunk is maradt egy kép, és az ismerősünknél is lett egy belőle. Ha száz ismerősünknek küldtük el, száz másolat született a képből.

Blokklánc – Wikipédia

Egyértelmű, hogy érték küldésére, - például digitális valuta utalásra - alkalmatlan volt az internet, ezért kellettek a bankok, akik felügyelték és jóváírták az utalásokat, és frissítették az egyenlegünket. Tehát adott volt a kérdés: Hogyan tudnánk értéket küldeni az interneten úgy, hogy ne kelljen egy harmadik fél, aki vezetné a nyilvántartást? Ennek a problémának a megoldására született meg a Bitcoin. A Bitcoin mögött több technológia is van, ami bitcoin lánc értékét adja, és amiknek a segítségével orvosolni tudja a fenti problémát, ezek a blokklánc technológia, a munkabizonyíték eljárás proof of worka peer-to-peer hálózat és a kriptográfia.

A Bitcoin segítségével, képesek vagyunk értéket küldeni az interneten harmadik fél bevonása nélkül, tehát anélkül, hogy ehhez szükséges lenne, egy bank, ami egy központi helyen nyilvántartást vezetne a személyes adatainkról, és arról, hogy kinek mennyi az egyenlege.

bitcoin lánc

Hogyan működik a blokklánc? Ennek a kérdésnek megválaszolása, egy kicsit bonyolultabb lesz.

Bitcoin Next Move - OkEx Update - Tamil - DinuUd

Sokan gondolják, úgy, hogy a blokklánc bonyolultsága gátat szabhat az elterjedésének, mivel az emberek nem fogják megérteni, és ezért nem is fogják használni. Ha bitcoin lánc Te is egyetértesz ezzel a kijelentéssel, próbáld meg megválaszolni magadnak azt a kérdést, hogy pontosan, hogyan is működik az eszköz, amin éppen ezt a cikket olvasod?

Hogyan működik a blokklánc?

Tudod-e hogyan működik pontosan az internet? Vagy a wifi? Esetleg a mikrohullámú sütő a konyhádban? Ha ezek közül akár egy kérdés is volt, aminek utána kellene nézned, talán megnyugodhatunk, hogy nem kell pontosan ismerni különböző technológiák működését ahhoz, hogy használni tudjuk őket.

bitcoin lánc

Kijelenthetjük, hogy a fél világ használ, napi szinten olyan eszközöket, amiknek részletekbe menően nem ismeri a működését, és lehet meg se értené azt, ha valaki megpróbálná elmagyarázni bitcoin lánc, vagy ő próbálna meg utánaolvasni. Térjünk vissza a blokklánc működésére.

Miért van veszélyben a pénzed? Mire figyeljünk a kriptodevizák, bitcoin kereskedése során?

Egy példával szeretném elmagyarázni, és a példák közül is mindig azok a legérthetőbbek, amik a valóságon alapulnak. Egy utazásra hívlak, még pedig, a Csendes-óceán nyugati felére, a trópusi Yap szigetre.

A történet több száz évvel ezelőtt játszódik, szóval egy kis időutazásra is szükségünk lesz. A szigeten élő lakosok, a yapik, szerettek volna egy pénzt a szigetükre, amit fizetésre használhattak volna. Viszont, mivel vulkanikus volt a sziget, nemesfémekben nem bővelkedett éppen, kagylókból pedig túl sok volt ahhoz, hogy értékük legyen.

bitcoin lánc

Szóval arra az elhatározásra jutottak, hogy elhajóznak több száz kilométerre, más szigetekre, és keresnek valamit, amit pénznek tudnak használni. A mészkőre esett a választásuk, mivel az egy üledékes kőzet, és nem volt megtalálható Yap vulkanikus szigetén.

Mi az a blokklánc? Átfogó útmutató és jövőbeli alkalmazási területei

Ezek a kövek különböző méretekben kerültek hazaszállításra, voltak pár centisek, de léteztek több tonna tömegűek is. Kőpénzek a parton. Kép forrása Behozataluk, megmunkálásuk hatalmas energiát, időt emésztett fel, és sajnos néha a viszontagságos út, emberéleteket is követelt magának. Kicsit morbid talán, de értéküket tovább növelte, hogy hány életbe került az adott kő pénz behozatala, amit jelöltek is a kőpénzeken. Ahogy említettem, némely kövek nagyon nehezek voltak, így a mozgatásuk szinte lehetetlenné tette volna egy-egy fizetésnél a használatukat.

Ezért a yapik úgy döntöttek, hogy leteszik őket a sziget különböző pontjain, mindenki által látható helyekre.